Glyph

1Glyph indir - (Direkt indir)

Giriş

Öncelikle oyunun türü ile başlayalım. Glyph, 3D Platform türünde bir oyun. Oyunun yapımcıları, oyunu “renkli ve atmosferik 3D platform” şeklinde tanımlamış. Bence çok güzel bir tanımlama olmuş çünkü oyun gerçekten renkli ve atmosferik. Platformların arasında süzülürken arkadaki Antik Mısır temalı manzara oyuna derinlik katıyor. Her bölümdeki farklı yapılar, farklı mekanikler, farklı renkler ve onlarca kozmetik de oyunu canlı kılıyor.

Oynanış

Oynanış için çelişkili bir oyun diyebilirim. Oyun aslında çok basit ama aynı zamanda da karışık. Oyun, oyuncuyu gerçekten zorluyor ama bir taraftan da rahatlatıyor. Bayılarak övdüğüm oyunlar bile beni bazen oynanış olarak tatmin edemiyorken bu oyunun fiziğine ve mekaniklerine hayran kaldım. Oynadığımız karakterin top şeklinde hareketi olsun kanatlarını açtığımızda süzülmesi olsun hepsi müthiş. Tatmin demişken oyunu güzel yapan şeylerden birisi de verdiği tatmin hissi. O zor bölümleri geçtikten sonra oyun sizi bir şeyler başarmışsınız gibi hissettiriyor. Çünkü gerçekten bir şeyler başarmış oluyorsunuz. Sanırım beni oyuna bağlayan şeylerin başında da bu tatmin ve başarma hissi geliyor. Oyunu yaklaşık 1 haftadır oynuyorum ve gerçekten başından zor kalkıyorum diyebilirim, beni o derece kendisine çekmeyi başardı.

Son sözler

Bu yılın başlarında ALTF4 isimli bir oyun yayınlanmıştı ve tüm yayıncılar oynadığı için bir anda popüler olmuştu. Oyunun tek numarası kötü fiziği ve mekanikleriyle oyuncuyu deli etmesiydi. Öldüğünüzde o uzun ve tek bölümü en baştan başlıyorsunuz. Glyph de kısmen böyle denebilir ama amaçları farklı. Glyph zor olmasına rağmen oyuncuyu eğlendirmeyi ve ona bir şeyleri başartmayı hedefliyor. Ölünce bölümün başına atıyor ama bölümleri kısa tutarak bunu telafi ediyor. Arada sinir etse de saç baş yoldurmuyor sizi tekrar denemeye itiyor. Oyundaki boss fight için yarım saatimi belki de daha fazlasını harcadım ama bunun her dakikasından keyif aldım. Her ölüm sonrasında kendimi bir adım ileri taşıdım. Öle öle oynamayı ve mekanikleri öğrendim. Bir yerden sonra topu en ufak platformlara bile denk getirmeye başladım çünkü artık oyunun fiziklerine hakim olmuştum. Boss fight da bu hakimiyeti test eden son aşama oluyor ve oyun sonu canavarını yendiğinizde; oyunu bitirme hissiyle beraber, bir rahatlama, bir tatmin, bir başarma hissi de yaşıyorsunuz.

*Steam yorumlarından alınmıştır


Glyph indir - (Direkt indir)

13.015
OYUN BİLGİLERİ 10 Ağustos 2021 13:24
Glyph

Tür: Aksiyon, Bağımsız Yapımcı, Basit Eğlence, Macera, Oyun

Platform: PC

Boyut: 621 MB

Crack: PLAZA

Tarih: 9 Ağu 2021

Dil: İngilizce

YORUMLAR Yorum Yapmak Istermisiniz ?