Gris

2Gris indir - (Direkt indir)

Bugüne kadar dağıtımcılığını üstlendikleri oyunlar arasında keyifle oynadığım, güzel referanslar olduğunu düşündüğüm çok sayıda örnek bulunduğundan, Devolver Digital ne zaman yeni bir oyun çıkaracağını duyursa, takip listeme alırım. Nitekim, GRIS de bu şekilde radarıma giren oyunlardan oldu ve bu oyunla geçirdiğim saatlerin sonunda “iyi ki öyle olmuş” diyorum.

Bu oyun nasıl anlatılır, daha doğrusu nasıl anlatılmalı bilemiyorum. Sanki klasik bir incelemedeki gibi “zıplıyor, kırıyor döküyor, bulmacaları çözerek ilerliyoruz” şeklinde bir anlatımı benimseyecek olursam bu oyuna haksızlık etmiş olurum gibi geliyor. O yüzden, ben GRIS’i kendimce anlatmaya çalışayım müsaadenizle.

Yine, Yeni ve Yeniden Bir Yolculuk Hikayesi…

Journey’in PC’ye de gelecek olmasına sevinenlerden ve o günü sabırsızlıkla bekleyenlerden misiniz? Eğer cevabınız evet ise, daha fazla beklemenize gerek yok. Eğer bugüne kadar böyle bir boşluk olduğunu düşünüyorsanız bile, artık bu boşluğu layıkıyla dolduracak bir oyunumuz var: GRIS.

Inside veya Limbo’yu oynayıp beğenmiş, hikayesinden etkilenmiş miydiniz? Sizi yine böyle etkileyecek bir oyun mu arıyorsunuz? Uzaklara bakmanıza gerek kalmadı, aradığınız o yeni tecrübe yanı başınızda sizi bekliyor: GRIS

Bu listeye başka maddeler de ekleyebilir, GRIS’in neden ve nasıl sizin için iyi bir oyun olabileceğine ilişkin örnekler verip durabilirim. Ama bana kalırsa, herhangi bir oyunla kıyaslanmaya veya güzelliğini anlatabilmek için sırtını beğenilen başka oyunlara dayamaya ihtiyaç duymayan bir oyun bu.

Platform oyunlarının zirvesinde yer almıyor olabilir. Bulmacaları belki pek çok oyuncu için kolay kalabilir. Metroidvania denilemeyecek bir metroidvania oyunu olarak da değerlendirilebilir kimilerince. Türü tartışma konusu edilebilir. “Kısa sürüyor, neredeyse göz açıp kapayıncaya kadar bitiyor” denilebilir bu oyun hakkında.

Ama işin aslı öyle değil. Sadece, bu çok güzel illüzyona o kadar kaptırmış oluyorsunuz ki kendinizi, 5-6 saatlik yolculuk ne ara başladı ne ara bitti anlayamıyor, sanki oyun bir anda başlayıp bitivermiş gibi bir hisse kapılıyorsunuz. Halbuki o yolculuk sizinle birlikte devam edecek, siz ne kadar sürdürmek isterseniz o kadar sürecek.

Peki bu yolculuktan geriye ne kalacak hafızalarımızda yer eden?

Oyunun Sanatla Buluşması…

Oyunun, ilk anından itibaren sizi etkileyeceğini düşündüğüm en temel özelliği, o muhteşem görselliği. Sanki bir sanat galerisinde eserler bir anda canlanmaya karar vermiş ve siz bir tablodan diğerine geçip duruyor, ilk anından son karesine kadar sizi sarıp sarmalayacak görsel bir şölenin ortasında, tek söz söylemeden çok şeyler anlatabilen etkileyici bir yolculukta GRIS’e eşlik ediyorsunuz.

Yolculuğunuz sizi bir mekândan bir başka mekâna taşırken, renklerin önce biri sonra bir diğeri ağırlığını koymaya başlıyor arka plandaki tablolara. Bölümlere adını veren dört rengin çeşitli tonlarıyla bezenmiş bu tablolar, tekrar tekrar izlemek isteyeceğiniz sahneler sunuyor. Bir sahnenin yaşattığı duygunun geçip gitmesinden endişe ederken bir sonraki sahnenin sizi içine çektiğini görüyor ve hüzünle sevinci, özlemle merakı (ve daha başka duyguları) bir araya getirebilen bir yolculukta olduğunuzu fark ediveriyorsunuz bir anda. İşte bu anlarla, görsel anlatımda ortaya koyduğu başarıya şapka çıkartılabilecek bir oyun olduğunu yeniden ve yeniden ispat ediyor GRIS ve siz de sessizce takdir ediyorsunuz.

Sessizliğinizin tek kaynağı bu olmuyor üstelik. Bu güzel tablolara eşlik eden bir başka güzellik, müzikler de sizi sessizliğe itiyor zaman zaman. Sahnelerle o kadar uyumlu, duyguları o kadar iyi aktaran eserler var ki size yolculuğunuzda eşlik edebilecek olan, araya girmek istemiyor, keyifle dinlemeye devam ediyorsunuz.

Bu yıl çok güzel oyunlar oynadım ve oyuncular adına güzel bir seneyi geride bıraktığımıza inanıyorum. Kötü oyunlara da denk geldim tabii ve onları hafızamdan silme çabası içerisindeyim. Neyse ki yılın kapanışını GRIS ile yapıyorum ve bu oyun o kötü oyun anılarını zihnin karanlık dehlizlerine sürükleyip yukarılarda capcanlı, taze ve güzel hatıralara yer açan bir oyun. Güzel bir final oldu; bu yıl kesinlikle bundan daha azını hak etmiyordu!

Artılar:

İyi bir sanatçının ellerinden çıktığını ilk görüşte anlayabildiğiniz görseller
O muhteşem sahnelere çok güzel uyum sağlamış müzikler
Herkese farklı şeyler anlatma, farklı şeyler hissettirme potansiyeli bulunan bir hikâye
Eksiler:

“Keşke bu kadar çabuk bitmeseydi” dedirtebilir
Bulmacalar yeterince çeşitli ve zorlayıcı gelmeyebilir

İnceleme: OGZ


Gris indir - (Direkt indir)

18.993
OYUN BİLGİLERİ 29 Aralık 2018 15:15
Gris

Tür: Macera, Oyun

Platform: PC

Boyut: 1.2 GB

Crack: CODEX

Tarih: 13 Aralık 2018

Kaynak: Public

Dil: İngilizce

YORUMLAR Yorum Yapmak Istermisiniz ?

14
Yorumlar

Please Login to comment
avatar
 
Resim Yükle
 
 
 
13 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
12 Comment authors
YULAWCompleXYakup AkçakayaAnime Bağımlısı Senpaiümit karataş Recent comment authors
  Abone Ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
barış önder

Bence çogu kişinin aksine,sadece çizimlerle yapılmış bir oyunun atmosferi bu kadar etkileyici olamazdı.efsane ötesi vur,kır,parçala değil ama oyunun atmosferi yeter de artar bile.

Kekik
Kekik

Çok sıkıcıydı. Oyunu oynarken eh işte diyerek oynuyordum ta ki kırmızı rüzgarlı kısım gelene kadar. Ne lanet bir yerdir 2 adım atıyorum rüzgar geliyor bitmesini bekliyosun. Sonra kare olmayı verdi döndüm yuvarlağı aldım orada kaldım ne sağa gitmeme izin veriyo ne sola gitmeme izin veriyo. Oyun yeterince açık değil oynayış olarak. Ne yapacağınızı neyi aramanız gerektiğiniz ne tarafa gitmeniz gerektiği çok anlaşılır verilmemiş. Müzikler çok güzel ama aynı müziği rüzgarda duya duya sinir oldum.

İntroast
İntroast

Merhaba adminler,biryandan burdakilerin istemesiyle biryandan da ekmek geminiz olmasıyla neden bu kadar kaliteli hizmet veriyor olduğunuzu anlayabiliyorum fakat ciddi bir durum söz konusu burda. AAA firmaların oyunları (Ubisoft,Activision,EA…) dünya çapınca milyonlarca kopya sattığı ve korsancılık en çok üçüncü dünya ülkelerinde popüler olup bu oyunların satışlarını büyük oranda etkilemediği için korsancılık o kadar da zararlı olmuyor onlar için. Fakat indie oyunlar için söz konusu bu değil.Birçok indie stüdyo bütçelerini oyun içeriğine ayırıp zar zor marketlemeye ayırabiliyorlar bırakınki orjinal kopya korunması yada DRM gibi şeylere zaman ve para ayırabilsinler.Bu yüzden birçok indie oyun kırması çok daha kolay.Fakat böyle stüdyolar ve oyunlar endüstriyi… Daha fazla »

İntroast
İntroast

Ki zaten indie oyunların büyük bir kısmı AAA lere nazaran oldukça uygun bir fiyatlarla steamde bulunuyor.Bizimki gibi bir ülkede oyuna 450 tl vermemeyi gayet iyi anlıyorum ama oyun bir üründür ve verilmesi gereken parayı hak ediyordur.Korsancılığı savunacaklarınız ise diyeceğim şey ya bir indie oyuna 5-31 tl vericek paranız olursa oynarsınız,yoksa da oynamazsınız olur biter. Birçok AAA firma korsancılıktan büyük oranda etkilenmediği ve çoğu da microtransactiondan paywall lara kadar çeşitli yollardan katkat para kazandığı için hem bir protesto hemde ortalama bir oyuncu kitlesine yapılmak için yapılmış GDO lu bir oyuna 450 tl vermeyi istemediğimden ötürü bende elimden geldiğince az şekilde AAA… Daha fazla »

Cebelu
Cebelu

oyun sanatsal grafikler ve müzikleri konusunda dikkat çekiyor.Diyalog olmadığı için dil bilmeye gerek yok

Master Of Cars
Master Of Cars

the swapper gelebilirmi

Alptug Seker
Alptug Seker

güzel bir deneyim ama oyun değil. yanlış beklentiyle oynayıp “ee hiç eğlenceli değil bu” demeyin. altında çok büyük mesajlar da aramayın. sadece kafanızı boşaltıp oyunla beraber akın. heh işte o zaman 9/10 luk bir deneyim olduğunu anlarsınız